Rozpoczęło się lato, a wraz z nim nadchodzą upały ☀️
Króliki są wrażliwe na wysokie temperatury, więc w trakcie upalnych dni należy pamiętać również o nich. Co możemy zrobić, aby polepszyć ich komfort ?

 zasłonić rolety w okach zapewniając królikowi cień
 przygotować specjalne miejsce w domu, w którym będzie mógł się schłodzić np. położyć w jego pobliżu butelkę z zamrożoną wodą, wkład do lodówki turystycznej (koniecznie owinięte w ręcznik lub kocyk!), położyć luźno płytkę np podłogową (są dostępne na rynku specjalne płytki przeznaczone dla zwierząt, ale z powodzeniem sprawdzą się również kafelki)
 delikatnie schładzać uszy nasączoną chłodną wodą szmatką (nie lodem!)
 często wymieniać wodę w miseczce na świeżą
 dobrze sprawdzają się wiatraki/wentylatory/cyrkulatory powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa królik. Ważne jest to, żeby nawiew nigdy nie był nastawiony bezpośrednio na uszaka. Przed wiatrakiem można położyć butelkę z zamrożoną wodą i obniży minimalnie temperaturę otoczenia.
 wybieg na świeżym powietrzu powinien być w zacienionym miejscu, nigdy bezpośrednio nasłonecznionym, najlepiej na trawie lub ziemi. Nie wypuszczamy królików na nagrzany beton.
 króliki długowłose powinny mieć przystrzyżone futerko, jednak nigdy nie golimy królików do zera. Futro również podczas upałów pełni funkcję ochronną.

Co nas powinno zaniepokoić w zachowaniu królika ?

 płytki i przyspieszony oddech
 odchylanie głowy do tyłu łapanie powietrza pyszczkiem
 wydzielina wypływająca z nosa lub ślinotok
 zaburzenia równowagi

Przegrzanie jest dla królików bardzo niebezpieczne, może skończyć się udarem i śmiercią królika. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy PILNIE UDAĆ SIĘ DO LEKARZA WETERYNARII nie czekając jak „samo przejdzie” lub nastanie chłodniejszy wieczór.

Dbajcie o swoje uszaki