Samica – samica królika jest gotowa do rozrodu przez cały rok, owulacja u samicy występuje po kontakcie seksualnym z niekastrowanym samcem, więc do zapłodnienia wystarczy jednorazowe krótkie spotkanie. Ciąża u samicy trwa około miesiąca i tuż po porodzie jest gotowa na kolejną ciążę. Zabieg kastracji samiczki polega na wycięciu jajników oraz macicy. Kastracja jest najbardziej skuteczną profilaktyką chroniącą przed chorobami układu rozrodczego takimi jak: ropomacicze, wodomacicze, krwiomacicze, nowotwory jajników, macicy, listwy mlecznej. Niweluje również problem ciąży urojonej, która powszechnie występuje u samic bez zabiegu. Kastracja samic jest wskazana również ze względów behawioralnych, zmniejsza ich terytorializm i znaczenie terenu oraz ułatwia naukę korzystania z kuwety. Statystyki podawane przez lekarzy weterynarii wskazują, że 80% samic w wieku ok. 5–6 lat ma widoczne zmiany na narządach rodnych, ale choroby mogą wystąpić u młodszych nawet 2-letnich samic. Samiczki można kastrować od szóstego miesiąca życia, zabieg przeprowadzony przez doświadczonego lekarza weterynarii jest obciążony minimalnym ryzykiem, jakie niesie za sobą podanie narkozy. Ryzyko zabiegu jest dużo mniejsze, kiedy wykonywany jest u młodych, zdrowych królików, niż gdy zabieg wykonywany jest z powodu postępującej choroby.

Samiec u samców brak kastracji może powodować nowotwory jąder, zapadają na nie głównie starsze samce, chociaż nie występują one tak często jak u samic. Kastracja samców jest zalecana ze względów behawioralnych, poprawiających komfort życia królika. Kastracja sama niweluje problem związany ze znaczeniem terenu, sikaniem z półobrotu, a także znacznie zmniejsza popęd płciowy związany z silnym pobudzeniem hormonalnym, samce po zabiegu nie spędzają większości swojego życia w poszukiwaniu obiektów do próby kopulacji. Samce po kastracji są płodne ok. 6 tygodni, hormony mogą opadać do kilku miesięcy.

!! Kastracja nie zmieni charakteru królika, ale jego życie stanie się bardziej komfortowe. Kastracja umożliwia łączenie królików w pary, zmniejsza niechciane zachowania, ułatwia naukę czystości. Króliki kastrowane są szczęśliwsze, żyją dłużej i łatwiej się zaprzyjaźniają z innymi królikami.