O zaprzyjaźnianiu królików można napisać wiele. Na większość pytań, które dostajemy odnośnie zaprzyjaźniania nasza odpowiedź zaczyna się od słów „to zależy…”. Nie ma jednej gotowej recepty na połączenie królików w parę. Nie ma jednej słusznej i skutecznej metody, którą można zastosować u wszystkich królików. Zaprzyjaźnianie jest procesem łączenia królików w pary, który w zależności od cech osobniczych może potrwać od kilku godzin do kilku tygodni, a nawet miesięcy. Większość królików udaje się skutecznie połączyć w trwałe pary/stadka. Rzadko zdarzają się króliki na tyle oporne, że nie da się ich połączyć z innymi. Poniżej opisaliśmy kilka uniwersalnych zasad i podpowiedzi jak przygotować się do zaprzyjaźniania, na co się nastawić i co może się wydarzyć podczas łączenia królików. Pamiętajcie o tym, że króliki są różne i każde łączenie wymaga indywidualnego podejścia. Nigdy nie możemy przewidzieć ze stuprocentową pewnością jak króliki na siebie zareagują. 

⬛️ Witamy w domu. Po przygarnięciu królika nigdy pod żadnym pozorem nie wolno go po prostu włożyć do klatki rezydenta. Nigdy! Może skończyć się to groźną walką i dotkliwym pobiciem. Decydując się na przygarnięcie kolejnego członka rodziny zawsze należy mieć w pogotowiu przygotowane dla niego miejsce, w którym będzie mógł mieszkać zanim zaprzyjaźni się z drugim. Jeżeli adoptujesz królika z naszej fundacji skontaktuj się z naszym wolontariuszem i zapytaj czy mamy dostępną klatkę, którą będziemy mogli pożyczyć na ten przejściowy okres do czasu zaprzyjaźnienia królików.

⬛️ Nie łączymy ze sobą niekastrowanych królików. Wystarczy krótki kontakt parki, aby samica  zaszła w ciążę. Królice mają owulację prowokowaną, co oznacza, że praktycznie po każdym stosunku są zdolne do zajścia w ciąże. Próby zaprzyjaźniania królików bez zabiegów nawet jeżeli są tej samej płci są często z góry skazane na niepowodzenie. Wysoki poziom hormonów nasila agresję, co może doprowadzić do groźnych walk królików o terytorium. Więcej na temat kastracji przeczytacie tutajZaprzyjaźniane ze sobą króliki muszą być zdrowe. Osłabienie chorobą królika zmniejsza jego szanse obrony w konfrontacji z drugim, a zdrowy będzie wykorzystywał swoją przewagę.

⬛️ Nie zaprzyjaźniamy królików bardzo młodych z dorosłymi. Przy łączeniu dorosłego królika z maluchem istnieje niebezpieczeństwo, że dorosły królik wyrządzi maluchowi krzywdę. Dorosły królik niezależnie od płci, czy kastracji będzie bronił swojego terenu. Maluch w starciu z dorosłym królikiem ma niestety małe szanse. Nie będzie potrafił się obronić, a pogryzienia czy urazy, które mogą powstać po ataku będą bardzo dotkliwe, a w najgorszym przypadku mogą prowadzić nawet do śmierci malucha. Nie ryzykuj.

⬛️ Zaprzyjaźnianie królików można rozpocząć gdy  zagoją się rany po kastracji (około 10-14 dni od zabiegu). Należy mieć na uwadze, że samce po kastracji są płodne jeszcze przez około  6 tygodni, a hormony mogą opadać do kilku miesięcy. Jeżeli od kastracji samca nie minęło dużo czasu i widzimy, że samiec nieustannie próbuje kopulować z samiczką rozdzielmy króliki i poczekajmy aż królik się wyciszy.

⬛️ Króliki należy rozdzielać, kiedy leje się krew. Rozdzielamy, również kiedy króliki mocno w siebie się wgryzą, a w ich relacji jest tylko agresja. O ile wyrwane futro i drobne otarcia skóry są normalne i wpisane w proces zaprzyjaźniania, o tyle w głębokie rany, które mogą powstać w skrajnych przypadkach należy opatrzyć u lekarza weterynarii. Jeżeli podczas kontaktu królików pojawia się tylko agresja (nie myląc tego z ustalaniem dominacji), króliki należy rozdzielić i cierpliwie przyzwyczajać do siebie (patrz punkt 7). Trudne początki nie oznaczają, że króliki się ze sobą nie zaprzyjaźnią, po prostu potrzebują więcej czasu.

⬛️ Nie rozdzielamy królików, kiedy ustalają hierarchię. Kopulacja królików ze sobą to nic innego jak ustalanie dominacji w stadzie. Próby kopulacji nie są tylko domeną samców, królice w taki sam sposób demonstrują swoją chęć uzyskania przywództwa w stadzie. 

⬛️ Prawdopodobnie Twój królik lub królik, który właśnie pojawił się w domu do tej pory myślał, że jest jedynym królikiem na świecie 😉 Dobrym sposobem na początku ich znajomości będzie stopniowe przyzwyczajanie do siebie. Króliki mogą widzieć się przez kraty, można wymieniać im kuwety i zabawki celem przyzwyczajania ich do swojego zapachu.

⬛️ Bobek poza kuwetą ? Przywyknij. Króliki są zwierzętami terytorialnymi, oznaczanie przez nie terenu możemy obserwować kiedy brodkują różne przedmioty, a także znaczą teren kałem i moczem pod wpływem zapachu obcego królika. Jest to etap przejściowy, który mija kiedy króliki się zaprzyjaźnią lub przyzwyczają do swojej obecności.

⬛️ Stres zbliża, ale bez przesady. Wspólne przeżywanie stresu zbliża do siebie króliki. Podróże do weta, chodzenie po mieszkaniu lub spacer przed domem kiedy króliki są razem w transporterze sprzyja zaprzyjaźnianiu. Po wspólnej przejażdżce można wypuścić króliki na neutralnym gruncie i podać posiłek do wspólnego jedzenia. Niekiedy sprawdza się włożenie królików do pozbawionej króliczych zapachów klatki, kiedy króliki są niejako zmuszone do podjęcia kontaktu ze sobą. Jeżeli nie ma między nimi agresji mogą w przygotowanej wcześniej klatce pozostać, a naszym zadaniem jest obserwowanie jaka relacja się między nimi tworzy. Ważne! Jeżeli króliki przebywają w jednej klatce ale jeden z nich nie chce jeść, jest panicznie przestraszony przez dłuższy czas, dochodzi między nimi do groźnych bójek rozdzielmy je. Przewlekły stres u zwierząt podobnie jak u ludzi sprzyja obniżeniu odporności i chorobom. Dajmy im więcej czasu. W zaprzyjaźnianiu należy być cierpliwym i konsekwentnym, ale wszystkim nam zależy na tym, żeby króliki były zdrowe i szczęśliwe. Większość królików udaje się zaprzyjaźnić ze sobą i do znudzenia będziemy powtarzać, że łączenie królików jest procesem, który może potrwać nawet kilka tygodni i nie należy się zniechęcać po pierwszych nieudanych próbach.

⬛️ Neutralny grunt to podstawa. Przygotowując się do zaprzyjaźniania królików dobrze jest przygotować neutralny grunt, czyli miejsce, w którym nie ma zapachu żadnego z królików. Może to być kuchnia, łazienka, pokój do którego wcześniej nie miały dostępu. Króliki należy wypuścić na takim terenie i obserwować jak na siebie reagują. Neutralny grunt eliminuje czynnik bronienia swojego terytorium.

Na króliczych forach często można przeczytać wielokrotnie powielane mity dotyczące zaprzyjaźniania królików. W kolejnych częściach opiszemy fakty, mity oraz poruszymy kolejne zagadnienia związane z zaprzyjaźnianiem.