Szczepienie to jedyna skuteczna metoda zapobiegająca chorobom wirusowym, które charakteryzują się wysoką śmiertelnością i niską skutecznością leczenia.
Króliki należy szczepić regularnie co 6 lub 12 miesięcy w zależności od rodzaju podanej szczepionki. Na rynku dostępne są szczepionki skojarzone działające przeciwko dwóm chorobom. Szczepienie powinno poprzedzać badanie kliniczne potwierdzające, że królik jest zdrowy oraz badanie bobków na obecność pasożytów/odrobaczanie, ponieważ należy szczepić wyłącznie zdrowe zwierzęta.

Myksomatoza – wirusowa zakaźna choroba królików. Najczęstsze objawy wskazujące, że doszło do zarażenia wirusem to charakterystyczny obrzęk/guzy powiek, nosa, uszu, okolic odbytu, trudności z oddychaniem, gorączka. Leczenie jest długie i kosztowne, obciążone dużym ryzykiem niepowodzenia. Choroba jest przenoszona przez owady krwiopijne, np. komary, oraz przez bezpośredni kontakt z chorym królikiem.

Wirusowa krwotoczna choroba królików RHD – nazywana pomorem króliczym. Jedna z najgroźniejszych chorób królików cechująca się wysoką śmiertelnością. Nie ma opracowanego sposobu leczenia pomoru poza leczeniem objawów, które występują gwałtownie i postępują bardzo szybko. Do najczęstszych objawów wskazujących na pomór zaliczamy krwisty lub pieniący się wypływ z nosa, pyszczka, narządów rodnych, duszność, skurcze mięśni, krwotoki wewnętrzne. Chorobę przenoszą owady krwiopijne, ptaki, wirus możemy przenieść nawet na sobie, na ubraniach lub butach. Chore zwierzęta najczęściej poddawane są eutanazji, a ich zwłoki utylizowane.

RHD2 – najnowsze doniesienia wskazują na dotarcie do Polski zmutowanego wirusa wywołującego pomór królików (RHD), na który szczepienie podstawowe jest nieskuteczne. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o dostępność szczepionek przeciwko pomorowi typu II.