Dieta królika w największym stopniu powinna składać się z siana łąkowego, stanowi ono podstawę diety i należy zapewnić królikowi dostęp do niego przez 24h. Siano zawiera dużo włókna, które pomaga w przesuwaniu treści pokarmowej, dzięki czemu żołądek i jelita pracują prawidłowo. Przeżuwanie siana powoduje ścieranie zębów, które u królika rosną przez całe życie. Siano należy uzupełniać o gałązki, korę i korzenie.
Kolejny ważny element diety stanowią świeże lub suszone zioła i rośliny łąkowe. Świeżą zieleninę podajemy umytą i osuszoną. Zioła można zbierać na polach i łąkach z dala od ulic i terenów nawożonych. Jeżeli chcesz sam suszyć zioła pamiętaj, aby suszyć je w przewiewnym, zacienionym miejscu. Dziennie królik powinien przyjmować 1-2 garści różnego rodzaju ziół. Najlepiej jest przygotować codzienną mieszankę składającą się z ziół podstawowych uzupełniając ją o rośliny, które można podawać od czasu do czasu.
Do ziół codziennych zaliczamy między innymi: babkę lancetowatą, babkę szerokolistną, chabra bławatka, liście maliny, porzeczki, truskawki, mniszek lekarski (w mniejszej ilości), pięciornik gęsi, podagrycznik, stokrotkę, tymotkę.
Zioła, którymi można uzupełniać mieszankę (np 3-4 razy w tygodniu) to: liście brzozy (działają moczopędnie), mięta, liście lipy (w mniejszej ilości), jarmuż (zawiera dużo białka i wapnia), koperek, natka pietruszki, płatki nagietka i słonecznika,
Warzywa korzeniowe i owoce są bardziej kaloryczne, podajemy je w ograniczonych ilościach jako nagroda lub przysmak. Świeże warzywa i zieleninę wprowadzamy do diety królika stopniowo od 3-4 miesiąca życia. Układ pokarmowy królika jest wrażliwy na zmiany i warzywa wprowadzamy pojedynczo (1 rodzaj przez kilka dni) obserwując czy nie występują dolegliwości żołądkowe np biegunka lub wzdęcia.
Króliki potrzebują również stałego dostępu do świeżej wody. Najlepiej jest podawać im wodę z kranu (jeżeli mamy dobrej jakości) lub butelkowaną źródlaną.
Opcjonalnie możemy urozmaicić dietę w wysokiej jakości granulat stosując 1-2 łyżki stołowe dziennie. Granulat powinien zawierać około 20-25 % włókna i około 13-15% białka. U dorosłych, zdrowych królików granulat nie jest konieczny w diecie. Ten rodzaj karmy najczęściej stosuje się u młodych królików w okresie wzrostu oraz u starszych.
Najbardziej popularne granulaty stosowane w żywieniu królików: Versele-Laga Complete Cuni, Adult/Sensitive/Junior, Beaphar Nature/Nature Junior, Cunipic Alpha Pro Adult/Junior, JR Farm Grainless Complete/Junior, Vitapol Excellent, Brit Animals Rabbit Adult/Junior (zbożowy), Beaphar Care + Junior/Senior (zbożowy), Bunny Nature Rabbit Dream (zbożowy).
❌ Komercyjne kolorowe mieszanki, kolby, dropsy zawierają zboża i składniki pochodzenia zwierzęcego, które nie powinny znajdować się w diecie zdrowego królika dlatego bezwzględnie ich nie podajemy.
❌ Zakazane jest podawanie królikom chleba i wyrobów piekarniczych, nabiału, mięsa, roślin cebulowych i strączkowych, czosnku, alkoholu, czekolady, przetworzonego jedzenia ludzi.
🥦 Króliki są w 100% roślinożerne!