Poprzez obserwację zachowań naszego królika możemy nauczyć się rozpoznawać jego potrzeby, a także lepiej go zrozumieć.

Poniżej znajdują się najważniejsze informacje, które pomogą rozpoznać jak w danej chwili czuje się królik.

Tupanie – to znak ostrzegawczy. Tupiący królik sygnalizuje, że wyczuł zagrożenie lub czegoś się wystraszył. Tupanie może być również oznaką bólu.

Pocieranie przedmiotów brodą – pod brodą królików znajduje się gruczoł zapachowy, króliki pocierając brodą różne przedmioty oznaczają je swoim zapachem.

Podskoki z obrotami, „piruety”, wyrzucanie skoków w powietrzu na boki – to oznaka zadowolenia i dobrej zabawy.

Lizanie – królik, który nas liże, okazuje nam w ten sposób swoje uczucia.

Przewracanie się na bok – po zabawie lub skończonym posiłku królik lubi sobie uciąć drzemkę, przewracanie się na bok i zasypianie w tej pozycji jest oznaką relaksu i spokoju.

Podkładanie głowy pod rękę – oznacza, że królik ma ochotę na głaskanie.

Bieganie wokół nóg – bieganie z charakterystycznymi ósemkami wokół nóg i wydawanie dźwięku przypominającego bzyczenie oznacza pobudzenie seksualne. (Pora na kastrację!)

Zgrzytanie zębami – jeżeli delikatne zgrzytanie słyszymy podczas głaskania oznacza to, że są zrelaksowane i jest im dobrze. Ważne! Głośne zgrzytanie może być również oznaką silnego bólu. Jeśli królik zgrzyta zębami w innej sytuacji niż podczas pieszczot, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

Krzyk – jest oznaką przeraźliwego bólu, króliki krzyczą tuż przed śmiercią.

!! Nigdy nie kładziemy królików na plecach. Królik, którego położymy na plecach, pomimo że wydaje się być spokojny, nie jest zadowolony, wpada w pewien rodzaj transu i powoduje to u niego silny stres.