Upały - jak zadbać o królika

 Króliki źle znoszą upały, dużo lepiej czują się w chłodniejsze dni. Kiedy temperatura otoczenia wzrasta należy zadbać o ich komfort i umożliwić schłodzenie się. Upalne lato może być dla królików śmiertelnie niebezpieczne. Króliki nie posiadają gruczołów potowych na skórze tak jak ludzie, nie dyszą jak psy, żeby się ochłodzić przez co łatwo może u nich dojść do przegrzania lub udaru cieplnego, który nawet może doprowadzić do śmierci. Szczególnie narażone są króliki otyłe i z problemami kardiologicznymi. Przygotuj do lata siebie i swojego królika.

Co możemy zrobić, żeby królikom było chłodniej?

  • zasłoń rolety w okach zapewniając królikowi cień.
  • przygotuj miejsce w domu, w którym będzie mógł się schłodzić np. położyć w jego pobliżu butelkę z zamrożoną wodą, wkład do lodówki turystycznej (koniecznie owinięte w ręcznik lub kocyk!), połóż luźno płytkę np podłogową (są dostępne na rynku specjalne płytki przeznaczone dla zwierząt, ale z powodzeniem sprawdzą się również zwykłe kafelki).
  • często wymieniaj wodę w miseczce na świeżą.
  • włącz wiatrak/wentylatory/cyrkulator powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa królik. Ważne jest to, żeby nawiew nigdy nie był nastawiony bezpośrednio na uszaka. Za wiatrakiem możesz położyć butelkę z zamrożoną wodą, która obniży minimalnie temperaturę otoczenia.
  • masz klimatyzację ? – super, pilnuj jednak, żeby królik nie leżał bezpośrednio pod strumieniem zimnego powietrza.
  • wybieg na świeżym powietrzu zorganizuj w zacienionym miejscu, nigdy bezpośrednio nasłonecznionym. Najlepiej na trawie w cieniu. Nie wypuszczaj królika na nagrzany beton lub asfalt.
  • króliki długowłose powinny mieć przystrzyżone futerko, jednak nigdy nie golimy królików do zera. Futro również podczas upałów pełni funkcję ochronną. Króliki krótkowłose należy regularnie czesać, aby pozbyć się nadmiaru futra.

Co nas powinno zaniepokoić w zachowaniu królika ?

W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów nie czekaj jak „samo przejdzie” lub nastanie chłodniejszy wieczór. Zacznij delikatnie schładzać królika zwilżoną w zimnej wodzie ściereczką, przenieś go do najchłodniejszego miejsca w mieszkaniu i obserwuj go uważnie. Jeżeli zobaczysz u swojego królika objawy przegrzania udaj się PILNIE DO LEKARZA WETERYNARII i pamiętaj o tym, aby w czasie podróży zapewnić królikowi komfortowe warunki do jazdy. Transporter możesz z zewnątrz obłożyć butelkami ze zmrożoną wodą, a do transportera włożyć wilgotny ręcznik.

jak pomóc królikowi przetrwać upały